Na úvodní stránku

Zbytky pesticidů v extra panenských olivových olejích

dTest

2012-10-11

Různé

Přečteno: 1460


Časopis dTest testoval extra panenské olivové oleje. V patnácti ze sedmnácti výrobků byly nalezeny zbytky pesticidů, ve třech případech šlo dokonce o DDT, dávno zakázaný přípravek proti škodlivému hmyzu.


Označení "extra panenský" u olivového oleje znamená mimo jiné výběrovou jakost, tedy použití prvotřídních oliv. Ne vždy tomu tak ale je. Test se zaměřil na rizikové látky -- pesticidy a rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky, ověřil pravost extra panenských olejů i jejich kvalitu.

V 15 olejích byly nalezeny zbytky jednoho nebo více různých pesticidů, v devíti z nich byl přítomen nervový jed - pesticid chlorpyrifos. "Zklamáním byly dva bio oleje, ve kterých analýzy prokázaly přítomnost DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu, jehož používání bylo v evropském zemědělství zakázáno takřka před 40 lety. Jednalo se o značky Billa naše bio/ extra panenský olej (minimální trvanlivost 31/07/2013) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids (minimální trvanlivost 12/2013), tedy výrobek určený dětem," uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Třetí olej se zbytky nejenom DDT, ale i dalších dvou pesticidů nese značku Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive! Oil (minimální trvanlivost 31/05/2014). Karcinogenní DDT se ukládá v tuku a játrech, při kojení přechází do mateřského mléka.

V extra panenském olivovém oleji Bertolli (minimální trvanlivost 07.2013) byly nalezeny nápadně vysoké hladiny rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků. Přítomnost těchto látek může být signálem průmyslem či dopravou znečištěného životního prostředí nebo nevhodného způsobu zpracování oliv.

Ida Rozová k výsledkům testu dodává: "Porovnáme-li nalezené hodnoty rizikových látek s evropskými limity, musíme konstatovat, že nedošlo k jejich překročení. Nicméně náš test prokázal, že olivy určené k výrobě extra panenských olejů nejsou až tak pečlivě vybírány."

Kompletní test olivových olejů je k dispozici www.dtest.cz/olivove_oleje.


Sdílet na Facebooku

Zpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2015
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je úterý
27.10.2020


reklama: bb.billboard.cz